CILJ PROJEKTA
Cilj projekta je kroz učenje o vlastitom identitetu i porijeklu, te volonterskom radu, povezati mlade porijeklom iz Janjeva koji žive u Hrvatskoj s mladima koji žive u Janjevu.
Specifični ciljevi projekta su:
– Učenje o povijesnoj baštini i identitetu Janjeva i njegovih stanovnika,
– Promoviranje volonterizma,
– Stvaranje okvira za rad u grupi – timski rad,
– Kreiranje zajedničkih ciljeva i stjecanje iskustava kroz rad,
– Konkretna pomoć lokalnoj zajednici – čišćenje javnih površina u Janjevu
DETALJNI OPIS PROJEKTA
Projekt ima za cilj ojačati veze između mladih koji su porijeklom iz Janjeva i onih koji žive u Janjevu kroz učešće u zajedničkim volonterskim aktivnostima i učenje o svom porijeklu i identitetu.
U današnjem globaliziranom svijetu, gdje se okolnosti brzo mijenjaju, važnost učenja o vlastitom identitetu i porijeklu postaje sve važnije. Identitet se formira kroz kompleksan skup faktora, uključujući kulturnu baštinu, jezik, običaje, vjeroispovijest i etničko porijeklo. Razumijevanje tih faktora ključno je za izgradnju čvrstog i autentičnog identiteta.
Poznavanje vlastitog porijekla omogućava pojedincu da razumije svoju povijest, običaje i tradicije koje su oblikovale njegov identitet. Kroz istraživanje obiteljskih stabala, povijesnih događaja i migracija, pojedinac može osvijestiti bogatstvo svoje kulturne baštine te očuvati i njegovati tradicije svojih predaka. Poznavanje porijekla također pruža priliku za povezivanje s drugim članovima zajednice koji dijele sličnu povijest i iskustva, jačajući osjećaj pripadnosti i solidarnosti.
Volonterski rad i zajedničke aktivnosti imaju moć u povezivanju mladih iz različitih zajednica (Zagreb, Kistanje, Janjevo). Kroz volonterski rad i zajedničke aktivnosti, mladi imaju priliku dijeliti zajednička iskustva i izazove. Ovo stvaranje zajedničkih uspomena pomaže u jačanju veza među mladima i osjećaju pripadnosti zajedničkoj grupi. Suradnja na volonterskim projektima zahtijeva povjerenje i timski rad. Kroz zajedničke aktivnosti, mladi mogu razviti međusobno povjerenje, što može biti temelj za dugoročne prijateljske odnose. Kroz volonterski rad, mladi mogu aktivno doprinijeti poboljšanju svoje zajednice. Ovaj osjećaj doprinosa i pripadnosti može ih motivirati da se osjećaju povezanima sa svojom zajednicom i preuzmu aktivnu ulogu u njezinom razvoju.
U konačnici, volonterski rad i zajedničke aktivnosti ne samo da pružaju priliku mladima da doprinesu svojoj zajednici i razviju važne vještine, već i grade osjećaj pripadnosti i zajedništva.
Kao konkretan doprinos zajednici, mladi će organizirati volonterske akcije čišćenja javnih površina, crkvenog dvorišta, groblja i sadnji biljaka u Janjevu kako bi unaprijedili estetiku i funkcionalnost mjesta.
BROJ I OPIS KRAJNJIH KORISNIKA OBUHVAĆENIH PROJEKTOM
Izravni korisnici projekta su mladi iz Hrvatske (10 mladih osoba u dobi od 15 do 29 godina).
Neizravni korisnici su stanovnici Janjeva i posjetitelji koji će imati korist od volonterskih akcija koje će unaprijediti izgled mjesta.